АСЕНОВАТА КРЕПОСТ
Асеновата крепост се намира в планината Родопи и е отдалечена на 2 км от Асеновград. Самата крепост е съществувала още по времето на траките, а през средновековието нейната позиция става стратегическа. Крепостта е наречена на цар Иван Асен II. Църквата „Света Богородица Петричка“ е единствената изцяло запазена сграда. През 1991 г. след завършването на цялостната реставрация на черквата тя започва да функционира като православен храм. Първите писмени сведения за крепостта са от 11 век и са получени от устава на тогава построения Бачковски манастир. От тях се вижда, че Асеновата крепост е притежавала собствена армия и администрация. По времето на IV кръстоносен поход е превзета от кръстоносците. Крепостта е разширена и укрепена по време на управлението на цар Иван Асен II. Тогава е построена и църквата „Света Богородица Петричка“. При падането на България под османска власт крепостта е разрушена. Твърдината е сред Стоте национални туристически обекта
БАЧКОВСКИ МАНАСТИР "УСПЕНИЕ БОГОРОДИЧНО"
Манастирът е живописно ограден от хълмовете на Родопите, което заедно с внушителния му размер и античност го правят един от най-посещаваните в България. Основан през 1083 г. от византийския пълководец Григорий Бакуриани и неговия брат Абазий, които са грузинци. Двуетажната костница, която се намира на около 300 метра от сегашния манастир, се е запазила от самото основаване. В Бачковската обител също се помещава и килийно училище от 11 век. Въпреки че Бачковският манастир оцелява при първоначалното нашествие на турските армии, по-късно последва съдбата на повечето други православни манастири по нашите земи и бива ограбен и разрушен. Възобновен е към края на 15-ти век, като трапезарията е реконструирана през 1601 г., а църквата "Света Богородица", запазена и до днес е завършена през 1604 г. Църквата изобилства от красиви стенописи, но това, което най-вече привлича посетителите, е иконата на Света Богородица -Умиление (1310 г.), за която се смята, че е чудотворна.
МАНАСТИР "СВЕТА ТРОИЦА" - КРЪСТОВА ГОРА
В Средните Родопи, сред красива природа се намира манастирът “Св. Троица” - Кръстова гора, или както се отбелязва в картата на България, Кръстов връх. През последните години сред православните християни в България манастирът придоби широка известност, като християнска светиня и място за поклонение. За да стигнете до това свято място, се тръгва за Смолян и когато се стигне разклона за град Лъки - Юговското ханче, се отбива на юг. Минава се през с. Борово и на 6 км. от селото се стига до Кръстова гора. Тя се намира на връх висок 1546 метра, на който е манастирът Света троица и вножество параклиси. Още преди хилядолетия Кръстова гора е почитана от траките и това се доказва от култовата керамика намерена на върха. И сега, когато човек дойде тук усеща как се усилва вярата и енергията му. Безброй са хората, които са се излекували от всякакви телесни и душевни болести. Сега всеки ден на този далечен връх идват хиляди хора, за да укрепят вярата си или изцелят болките си. Името си Кръстова гора получава от това че тука е заровено парче от кръста, на който е разпнат Исус Христос. Той е донесен на Кръстова гора от православни монаси, които го откупили от турците в Цариград. Те от своя страна го плячкосали след превземането на Византийската столица. Манастирът "Св.Троица" на Кръстова гора съществува още от 8 век и макар да е разрушаван от туците, той е възстановяван и винаги е бил, и ще бъде основен център на християнството в България.
СЕЛО КОСОВО
Намира се на 5 км от Нареченски бани в посока Пампорово.За селото е характерна типичната възрожденска родопска архитектура. В селото има 63 паметника на културата, от които 5 с национално значение. Две от сградите са дело на прочутия майстор Хаджи Георги Станчовски, построил и къщите на Коюмджиоглу и Димитър Георгиади в Стария Пловдив. Това са църквата “Успение Богородично” от 1851г. и собствената му къща (“Хаджийската”) от 1853г. Изключително интересни са също старото училище (1889г.), параклисите “Св.Неделя” и “Св.Петър”, воденицата, ковачницата, както и повечето стари къщи в селото.
ПАМПОРОВО
Разположен е във вътрешността на Родопите на 1650 м надморска височина, в подножието на връх Снежанка. Намира се на около 260 км от София, 85 км южно от Пловдив, 15 км северно от Смолян и 10 км южно от Чепеларе. Климатът в района на Пампорово се отличава с мека зима, в която има над 100 слънчеви дни. Курортът се нарежда на първо място по слънчеви дни сред всички планински курорти в България. Средната годишна температура е 5.5°С. Връх Снежанка e част от Стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз. Печатът е в хижа “Студенец”.
ТРИГРАД, ЯГОДИНСКАТА ПЕЩЕРА И ПЕЩЕРАТА "ДЯВОЛСКОТО ГЪРЛО"
Столицата на т.нар. Тъмръшката република била подвижна и понякога това било село Триград. Известно е с красивата си природа , чист планински въздух и прекрасни гледки.
Ягодинската пещера е пещера, намираща се е в Родопите, България. Дълга е 10 км и е разположена на три етажа, от които само третият (най-нисък) е облагороден и електрифициран. За туристите в него е изградена 1100-метрова пътека. Входът и изходът към този етаж са изкуствено прокопани тунели с дължина съответно 150 и 80 м.Естественият вход на пещерата води към първия и етаж, където е открито древно жилище, обитавано около IV-то хилядолетие пр. Хр. Пещерата е уникална със своите безброй сталактити, сталагмити, сталактони, „завеси“, „леопардови кожи“ (различно оцветени скални слоеве), пещерни перли. Тя има постоянна температура от 6°C и влажност 92%. До пещерата, през ждрело, води еднолентов асфалтов път. Ягодинската пещера е сред Стоте национални туристически обекта на Български туристически съюз. Пещерата работи целогодишно с работно време от 9 до 17 ч. Влизането става на всеки час, последното влизане е в 16:15 ч. През зимата, древното жилище не работи.
"Дяволското гърло" е пропастна пещера, която е формирана в следствие пропадането на земните пластове. Пещерата е разположена на 1,5 километра северно от село Триград в Триградското ждрело в Родопите. Основната и част е заета от голяма зала, в която се намира най-високият подземен водопад на Балканския полуостров. Името на пещерата идва от формата на бившия вход (сега - изход), наподобяваща дяволска глава. Пещерата се е получила от река, падаща под земята от 42 м височина, образувайки огромна зала, наречена Бучащата зала. Дължината и е 110 метра, ширината - 40 метра, а височината и достига до 35 метра. Това е най-голямата зала в Българските пещери след входната зала на Деветашката пещера - в нея може да се побере катедралата "Св. Александър Невски". В пещерата се влиза през изкуствена галерия с дължина 150 метра, през която се достига до основата на водното течение. Оттук 301 стъпала нагоре извеждат покрай подземния водопад през стария вход до повърхността. На близо 400 м от входа на “Дяволското гърло” водите на подземнотечащата река се губят в сифон-галерия. Дължината на сифона е повече от 150 м, а след него по 60-метрова галерия подземната река напуска пещерата и излиза отново на повърхността през пещера. Пещерата е сред Стоте национални туристически обекта на Български туристически съюз. Работно време - летен сезон: 8:00-18:00 ч.; зимен сезон: със заявка. Дължината на пещерата е 1 км, маршрута за туристи 350м. Температурата в пещерата е около +8°C.
ЧУДНИТЕ МОСТОВЕ
Чудните мостове са скален феномен известен също с името Скалните мостове. Разположен е в карстовата долина на река Еркюприя в Западните Родопи на 1450 м надморска височина, в подножието на връх Голям Персенк. Мостовете са се образували вследствие ерозионната дейност на пълноводната в миналото река, която е преобразувала пукнатините в мраморите в дълбока водна пещера, чийто таван с течение на времето изтънява на места и се срутва. Предполага се, че отломките от срутването са били отнесени впоследствие от водите на реката. В резултат на това са останали двата известни мраморни моста. Местността около двата моста е заета от вековни иглолистни гори, съставени предимно от смърчови дървета. В близост са хижите „Чудните мостове“ и „Скалните мостове“. Чудните мостове са сред Стоте национални туристически обекта.
СЕЛО КОСОВО
Тук сякаш времето е спряло. Магнетичното село Косово се намира в Родопите, на 5 км от курорта Нареченски бани. Това вълшебно място е съхранило вековна история, множество стари къщи с типична възрожденска родопска архитектура и девствена природа. Освен къшите от края на 19 век може да се видят църквата „Успение Богородично“ от 1851г., костницата, етнографския музей и старото училише от 1889г. Православната църква „Успение Богородично“ и многото параклиси разпръснати наоколо са доказателство за силната вяра на местните жители. Село Косово е заселено през 17 век от преселници от Старо село до манастира Бяла Черква. Разцветът на селото е към края на 19 век. Поминъкът на населението е бил животновъдство, земеделие, кираджийство и зидарство.